Partikül (Toz) Halindeki Emisyonların Kontrolü

   

Partikül içeren emisyonların temizlenmesinde (kontrolünde) kullanılan Venturi Scrubberlar, kinetik enerjisi kullanılarak, gaz akımındaki tozların (partiküllerin) tutulmasını sağlayan bir Hava Kirliliği Kontrol Sistemidir.

 

Özellikle, 10 µm veya daha küçük boyuttaki partiküllerin tutulmasında kullanılan venturi scrubberların verimi %70 - %95 arasındadır.

 

 
 

   
       
     
 
 
  Çalışma Prensibi
 
 

Partikül yüklü hava akımı, venturi scrubberın boğaz kısmından geçirilerek hızı artırılır. Bu esnada boğaz kısmına gönderilen yıkama sıvısı, yüksek hızdaki hava nedeniyle atomize olur ve milyonlarca küçük damlacık halinde toz partiküllerini yakalar.

Venturinin altındaki genişleyen kısmına (diffuser) geçen gaz akımının hızı düşer ve partikül yüklü damlacıklar birleşerek büyürler. Partikül yüklenmiş ve ağırlaşmış damlalar venturinin alt kısmında dreyn edilmek üzere toplanır. Sıvı ya da damlacık yüklü gaz akımı, siklon seperatöre tanjantsal olarak girerek santrifüj kuvvetinin etkisiyle ayrışır ve partiküllerden arındırılmış olarak dışarı atılır.

 

   
 
 
  Uygulanan Sektörler